Aktuálně z Renocaru

Nové BMW X3 prochází dynamickými jízdními testy.

Přesné, jisté, všestranné.

Na konci procesu sériového vývoje prochází nové BMW X3 ve zkušebním centru BMW Group v jihofrancouzském Miramas finálním laděním všech regulačních systémů podvozku a asistenčních systémů. Čtvrtá generace tohoto Sports Activity Vehicle (SAV) v segmentu prémiových vozů střední třídy bude za několik týdnů představena jak s mimořádně efektivními spalovacími motory, tak s pokročilým plug-in hybridním pohonem. Vývojoví a testovací inženýři se díky intenzivnímu ladicímu programu starají o to, aby všechny modelové varianty nového BMW X3 bez ohledu na koncepci pohonu a hmotnost vykazovaly v každé situaci vynikající jízdní vlastnosti v každé situaci. Mimořádně komplexní uživatelské zážitky zajistí pečlivě sladěná činnost všech automatizovaných jízdních a parkovacích systémů nového BMW X3.

Nové BMW X3 na cestě do sériové výroby již prošlo rozsáhlým testovacím programem na sněhu a ledu, v extrémně horkých oblastech i v terénu. Připravenost tohoto SAV pro každodenní používání a cestování byla testována a zdokonalována také v podmínkách městském provozu s častým pohybem v kolonách, stejně jako na zatáčkovitých venkovských silnicích, dálnicích a vybraných závodních tratích.

Dokonale sladěné systémy pro typický zážitek z jízdy s BMW.

Vývojoví inženýři využívají široké možnosti rozsáhlého testovacího polygonu Miramasu k přesnému doladění jízdních vlastností nového BMW X3. Kromě asfaltového oválu a dálničního okruhu jsou k dispozici také slalomové tratě, serpentiny, kruhové dráhy, terénní tratě a v neposlední řadě i okruhy pro ladění obratnosti vozu. Díky tomu je možné analyzovat a do posledního detailu optimalizovat podélné a příčné zrychlení, odpružení a tlumení, přesnost řízení, stejně jako chování nového BMW X3 při brzdění.

Jízdní dynamika a celková efektivita nového BMW X3 se opírá o inteligentně odlehčenou konstrukci a zdokonalenou aerodynamiku. Se součinitelem odporu vzduchu cx = 0,27 stanovuje nová měřítka ve svém konkurenčním prostředí.

Oproti svému předchůdci má nové BMW X3 také širší rozchod kol a na zadní nápravu působí menší vztlakové síly. Současně byla zvýšena tuhost karoserie a jejího spojení s podvozkem. Pečlivě navržená vylepšení kinematiky a elastokinematiky obou náprav v kombinaci s rejdem předních kol zvětšeným o 19 % přinášejí znatelně lepší směrovou stabilitu. Přímější převod řízení zvyšuje komfort obsluhy, zatímco výrazně přepracované stabilizátory zlepšují dynamiku v zatáčkách, aniž by došlo k omezení jízdního komfortu.

Na přání je pro nové BMW X3 k dispozici Adaptivní podvozek s elektronicky řízenými tlumiči. Součástí závěrečných dynamických testů na polygonu Miramas bylo i finální ladění těchto tlumičů, které v rámci režimů My Modes nabízejí dvojici charakteristik. Nová generace tohoto SAV je navíc standardně vybavena nejnovější verzí systému regulace příčné dynamiky BMW Lateral Dynamics Management, který v každé jízdní situaci zajišťuje přesnou kontrolu požadovaného točivého momentu řízení, protiprokluzového systému integrovaného do řídicí jednotky motoru a příčného rozdělení hnacího momentu v rámci funkce Performance Control.

Díky rozsáhlým vývojovým zkušenostem BMW jsou všechny komponenty a systémy pohonu a podvozku dokonale sladěny. Výsledkem je charakteristická kombinace přesnosti, jistoty a všestrannosti, která charakterizuje zážitek z jízdy ve voze SAV od BMW. 

Systémy pro automatizovanou jízdu jsou rovněž navrženy s mírou vzájemné integrace typickou pro BMW.

Nové BMW X3 je vybaveno nejnovějším ovládacím systémem BMW iDrive využívajícím BMW Operační systém 9, jehož součástí je také tradiční ovladač BMW umístěný mezi sedadly. Oproti předchozímu modelu nabízí výrazně rozšířenou nabídku systémů pro automatizovanou jízdu a parkování. Díky rozsáhlé standardní bezpečnostní výbavě výrazně překračuje požadavky bezpečnostního testu Euro NCAP. Mimořádně citlivé zásahy asistenčních systémů do brzd a řízení ve srovnání s konkurencí jsou dalším příkladem unikátní schopnosti BMW vzájemně sladit jednotlivé systémy jízdní dynamiky. Výsledkem je v každé situaci harmonická interakce mezi řidičem a vozem.

Vynikající funkčnost všech asistenčních systémů se opírá o senzory využívající nejnovější technologie, specifický software, řídicí elektroniku a konektivitu. Mezi nejvýznamnější prvky nového BMW X3 patří aktivní asistent pro změnu jízdního pruhu, stejně jako parkovací a manévrovací asistent, které umožňují řidiči ovládat vůz pomocí telefonu, aniž by musel sedět uvnitř.