Aktuálně z Renocaru

Výměna oleje v automatické převodovce s proplachem

Nyní v BMW Renocar Brno – Slatina a Praha – Čestlice.

Víte, že se ještě před několika lety měnil olej v automatických převodovkách jen zřídka? Výrobci to tehdy nepředepisovali a dle prodejců měly automatické převodovky „doživotní náplň“. Jak je ale dnes prokazatelné, olej časem ztratí některé vlastnosti a znehodnotí se.

Převodovky jsou díky pokroku stále složitější a získávají více rychlostních stupňů, které jsou velice citlivé na znečištění oleje. Proto doporučujeme vyměnit náplň v automatické převodovce.

Kdy provést výměnu oleje v automatické převodovce s proplachem?

  • Míra degradace olejové náplně je závislá na zatížení při používání vozidla. Standardně doporučujeme provést výměnu jednou za 80 000 – 100 000 km, nebo jednou za 4 roky.
  • V případě, že je vozidlo využíváno s větší mírou zatížení, například k táhání přívěsu s lodí, karavanu, přívěsu s koňmi nebo vozidlo využíváte s akcentem na jeho sportovní vlastnosti, je lépe volit výměnu při spodní hranici doporučeného intervalu, případně i častěji.
  • Výměna olejové náplně je preventivním krokem. Nelze ji zaměňovat s opravou. V případě, že vozidlo vykazuje známky závady, v některých případech může tento postup tyto projevy zmírnit, ale bohužel je neodstraní.

Jak funguje proplachování?

Starý olej s úsadami zůstává v hydraulických ventilech, v měniči točivého momentu a v ostatních částech automatické převodovky. Za pomoci speciálního přístroje vytlačí nová olejová náplň starou náplň. Tímto postupem se zajistí, že dojde k výměně naprosté většiny olejové náplně automatické převodovky. A když nám to konstrukce převodovky umožní, současně vyměníme i filtr. U konstrukcí převodovky, kde je filtr umístěn mezi kartery, je ovšem proplach jediným řešením, jak filtr pročistit. Výměna filtru se totiž v takovém případě provádí tak, že se z vozidla kompletně vyjme převodová skříň a tzv. rozpůlí. Tento pracovní úkon je ale velice zdlouhavý a nákladný.

Objednejte se na výměnu oleje v automatické převodovce s proplachem ještě dnes:

Objednat se

Co když má převodovka problém?

Pokud je skutečně problém v převodovce, výměna oleje s proplachem nepředstavuje trvalé řešení, přestože někdy dojde k dočasnému zlepšení. Vzhledem k tomu, jak olej funguje, může totiž u převodovky s již nadměrným opotřebením zhoršit její funkci. V takových případech je potřeba konzultovat řešení závady s naším servisním poradcem, abychom mohli dát převodovku do pořádku.

Existuje však jeden nepopíratelný fakt. Pokud měníte olej pravidelně, snižujete riziko, že se vaše převodovka poškodí. Díky pravidelným výměnám náplní s průplachem můžete předejít nákladným opravám.