Aktuálně z Renocaru

Malířka Barbora Šlapetová jezdí v MINI z Renocaru

Originálně pomalovaná karoserie 5dveřového MINI Barbory Šlapetové.

Rozhovor s Barborou Šlapetovou


Známá česká malířka, fotografka a režisérka uměleckých experimentálních filmů Barbora Šlapetová jezdí 5dveřovým MINI s originálně pomalovanou karoserií. Svým novým MINI nepřímo navázala na tradici originálních vozů BMW Art Cars, které se díky kresbám Andyho Warhola, Jeffa Koonse či Keitha Harringa staly uměleckými díly na kolech.

„Vnímám to jako výborný způsob boření mezioborových hranic a formu spolupráce přirozeným propojením nejvyšších kvalit,“ komentuje své vyjádření na karoserii MINI Šlapetová. Oči jsou jejím oblíbeným tématem a pokreslený vůz přirovnává ke zhmotnění vstupu do obrazu. „Umění určuje styl, a proto je to i velmi osobní a vizuálně atraktivní vůz. Oči jsou nejen okna do duše, ale létají do vesmíru a dívají se na nás zpátky. Žabí oči jsou nejbizarnější a tvarově i barevně nejrozptýlenější,“ dodává.

V minulosti Barbora Šlapetová realizovala několik expedic na Papuu-Novou Guineu, kde střet civilizace s posledními kmeny přírodních národů významným způsobem ovlivnil její tvorbu. Společně se svým partnerem, sochařem Lukášem Rittsteinem, získala prestižní literární cenu Magnesia Litera (2005) za knihu Proč je noc černá. Rozměrnými díly oba umělci reprezentovali Českou republiku na Expo Shanghai (2010) a Expo Milano (2015). 

Na jejich projektech spolupracovali např. prezident Václav Havel, astronauti NASA Leroy Chiao a Koichi Wakata, oscarový režisér Jan Svěrák, nositel mnoha Českých lvů za střih Alois Fišárek a další.

Celý rozhovor s Barborou Šlapetovou a Lukášem Rittsteinem čtěte zde: