Aktuálně z Renocaru

50 Jahre BMW M

Speciální edice BMW M3 a BMW M4 oslavují výročí společnosti.

BMW M GmbH v rámci velkolepých akcí, při nichž se představují různé nové modely, a společně se svou celosvětovou komunitou slaví v těchto týdnech a měsících prvních pět desetiletí své existence. Dne 24. května 1972 byla podepsána smlouva o založení společnosti BMW Motorsport GmbH. O 50 let později – na den přesně – představuje společnost, nyní známá jako BMW M GmbH, v rámci aktuálního výročí exkluzivní kolekci edičních modelů.

Edice BMW M 50 Jahre vychází z aktuální generace nejúspěšnější modelové řady v historii BMW M GmbH. Modelová označení BMW M3 a BMW M4 platí za celosvětové synonymum pro vysoký výkon v prémiovém segmentu střední třídy. Výroční modely pohání vysokootáčkový řadový šestiválec o výkonu až 375 kW/510 k s technologií M TwinPower Turbo. V závislosti na modelové variantě je jeho výkon přenášen na zadní kola prostřednictvím 6stupňové manuální převodovky nebo 8stupňové převodovky M Steptronic s technologií Drivelogic, případně je plně variabilně rozdělován na všechna čtyři kola pomocí inteligentního pohonu všech kol M xDrive.

BMW M GmbH nabízí v Evropě a na dalších vybraných trzích exkluzivní edici BMW M4 Coupé u příležitosti svého výročí. Edice BMW M 50 Jahre ve dvoudveřovém provedení je připravena v černé barvě Carbon Black, modré Macao Blue, šedé Brands Hatch Grey, červené Imola Red a modré San Marino Blue. Jejich výrazný vzhled umocňují 19palcová M kovaná kola na přední nápravě a 20palcová kola na zadní nápravě, která jsou vůbec poprvé nabízena v matně šedé barvě Orbit Grey nebo matně bronzové Gold Bronze.

V interiéru všech výročních automobilů postavených na základech BMW M4 Coupé se objevují prahové lišty s nápisem „Edition 50 Jahre BMW M“, kovová plaketa na středové konzole s nápisem „M4 Edition 50 Jahre BMW M“ a na opěrkách hlavy standardně dodávaných M sportovních sedadel nebo volitelných M karbonových skořepinových sedadel loga odkazující na toto výročí.

Edice postavená na základech modelu BMW M3 Sedan byla navržena výhradně pro USA a Kanadu. Pro 500 plánovaných kusů čtyřdveřového vysokovýkonného sportovního vozu je na výběr z pěti barev karoserie, přičemž každý z nich odkazuje na jednu z pěti předchozích generací: od červené Vermilion Red přes fialovou Techno Violet, modrou Interlagos Blue a oranžovou Fire Orange až po šedou Limerock Grey. Všechny barvy karoserie jsou kombinovány s M kovanými koly v matné barvě Orbit Grey a vybranými doplňky BMW M Performance. Mezi komponenty, které jsou designově i technologicky inspirovány závodními vozy a jsou součástí výbavy výročních edicí, patří také karbonový nástavec předního nárazníku BMW M Performance, karbonový zadní spoiler BMW M Performance a karbon-titanové koncovky výfuku BMW M Performance.

Interiér charakterizuje nápis „Edition 50 Jahre BMW M“ na prahových lištách a M trikolora na opěrkách hlavy předních a zadních sedadel. Exkluzivní vzor švů navíc zdobí jak standardní M sportovní sedadla, tak na přání dodávaná M karbonová skořepinová sedadla. Kovová plaketa na krytu držáku nápojů na středové konzole nese nápis „M3 Edition 50 Jahre BMW M“ a označení „1/500“.