Aktuálně z Renocaru

BMW M Motorsport má nového jezdce

Novým továrním jezdcem BMW M se pro rok 2023 stala motocyklová legenda Valentino Rossi.

Tým továrních jezdců BMW M získává pro sezónu 2023 velmi známého 21. člena. Valentino Rossi a BMW M Motorsport se domluvili na pracovním angažmá, které přesahuje rámec minulý týden oznámených účastí v závodech za tým BMW M Team WRT. Devítinásobný motocyklový mistr světa, který na podzim 2021 ukončil svoji dlouholetou úspěšnou kariéru na dvou kolech, se v příštím roce zúčastní závodů Fanatec GT World Challenge Europe powered by AWS a 12hodinového závodu na Bathurstu s BMW M4 GT3, současně bude k dispozici i pro další závodní a testovací účely v závodních vozech BMW M Motorsport.

„Valentina Rossiho není třeba představovat. Jako jeden z nejúspěšnějších motocyklových jezdců všech dob se zapsal do historie. Jeho úspěchy na závodních tratích a jeho osobnost z něj zcela oprávněně udělaly žijící legendu,“ řekl Andreas Roos, šéf BMW M Motorsport. „Valentino však dokázal, že je také vynikajícím závodníkem na čtyřech kolech. Ukázal, že automobilové závody se staly ve světě motorsportu jeho druhým domovem, a do této nové kapitoly své kariéry vnáší veškerou svou vášeň, schopnosti a odhodlání. Je fantastické, že se Valentino příští rok připojí k naší rodině BMW M Motorsport jako nový tovární jezdec. Na spolupráci se opravdu těšíme – vítej na palubě, Vale!“

„Jsem velmi hrdý na to, že se stanu oficiálním továrním jezdcem BMW M, a je to pro mě skvělá příležitost,“ řekl Rossi. „V loňském roce jsem začal vážně závodit s automobily a svou první sezónu jsem dokončil s týmem WRT, se kterým jsem si velmi dobře rozuměl. Jsem velice rád, že si tým WRT vybral BMW M Motorsport jako nového partnera. BMW M4 GT3 jsem měl možnost testovat již dvakrát a pocity z vozu jsou velmi dobré. Myslím, že bychom mohli být v příští sezoně konkurenceschopní. BMW M Motorsport mi také dalo příležitost závodit příští rok po boku dvou velmi dobrých jezdců: Maxima Martina a Augusta Farfuse. Mám se ještě hodně co učit a zlepšovat, ale doufám, že budu na tento úkol stačit a budu dostatečně rychlý, abych mohl během závodních víkendů bojovat na odpovídající úrovni.“

Rossi se účastnil testování v různých závodních vozech včetně vozů formule 1 Ferrari a Mercedes. Nechyběly ani starty na rally v Monze v roce 2009 a dva závody v Mistrovství světa v rally – jeden v roce 2006 na Novém Zélandu a druhý v roce 2009 ve Walesu. V roce 2019 se Rossi zúčastnil vytrvalostního závodu v Abú Zabí. Poté, co po finále sezony 2021 ukončil aktivní motocyklové závodění, se pustil do nové kapitoly své kariéry – automobilových závodů. V sezoně 2022 se s týmem WRT účastnil závodů GT World Challenge Europe.

V tomto roce bude startovat v této sérii závodů a ve vytrvalostní klasice v Bathurstu po boku svých kolegů z továrního týmu BMW M Maxima Martina a Augusta Farfuse. Status továrního jezdce mu dává i spoustu dalších možností. Kromě současných pevných závazků bude moci Rossi absolvovat další závody a testy s různými závodními vozy BMW M Motorsport. Třiačtyřicetiletý Rossi bude mít také možnost reprezentovat BMW M Motorsport. Podrobnosti budou oznámeny později.