Aktuálně z Renocaru

Nové BMW Z4

Čistokrevný roadster, sportovnější a vizuálně přitažlivější než kdy jindy – to je BMW Z4 modelového roku 2023.

Nejnovější verze dvoumístného vozu s plátěnou stahovací střechou přináší řadu detailních vylepšení, svěží designové prvky exteriéru a rozšířenou standardní výbavu a přidává nové položky na seznam volitelné výbavy. Novinky více než kdy jindy podtrhují sportovní charakter BMW Z4.

BMW Z4 přináší tradiční zážitek z jízdy v roadsteru do moderní doby díky svým výkonným motorům a pohonu zadních kol, koncepci vozu navržené pro agilitu a dynamickou dokonalost, klasické plátěné střeše a progresivní, prémiové atmosféře uvnitř. Z jeho exteriéru je zřejmé další zdůraznění sportovnosti, což je okamžitě patrné díky vnějším prvkům paketu M Sport, které jsou nyní součástí standardní výbavy i pro čtyřválcové modely. Po rozšíření standardní výbavy a zjednodušení nabídky již nejsou v nabídce výbavové linie Advantage, Sport Line a M Sport. Široký výběr laků karoserie (k dispozici jsou tři nové), příplatková 19palcová M kola z lehké slitiny a zatmavené světlomety M Shadow Line přinášejí zákazníkům další možnosti, jak vtisknout BMW Z4 vlastní individuální styl.

Třetí generace: unikátem je řadový šestiválcový motor.

Současné BMW Z4 je na trhu od roku 2020 a vyrábí ho výrobní partner BMW Group, společnost Magna Steyr Fahrzeugtechnik, v rakouském Štýrském Hradci. Celosvětové uvedení modernizovaného modelu je naplánované na listopad 2022. Nabídku motorů tvoří dvojice čtyřválců a jeden řadový šestiválec, díky němuž je BMW Z4 M40i (kombinovaná spotřeba paliva: 8,1–7,9 l/100 km; kombinované emise CO2: 184–179 g/km v cyklu WLTP) oproti konkurenci v daném segmentu ve značné výhodě.

Charakter vozu, který je nekompromisně zaměřen na radost z jízdy a jehož základem je sportovní design, dynamické pohonné ústrojí a úsměv vyvolávající jízdní vlastnosti, je hlavním faktorem vysoké popularity BMW Z4. Díky těmto vlastnostem BMW Z4 pravidelně vítězí ve srovnávacích testech. BMW Z4 se těší pozitivním ohlasům médií od okamžiku svého představení. Německý automobilový časopis auto, motor und sport jej označil za „sportovní návrat roku“ a Auto Bild za „nejpřitažlivější kabriolet roku“. BMW Z4 si vedlo mimořádně dobře také v průzkumech veřejného mínění. Čtenáři časopisu Motor Klassik jej ještě v roce 2019 korunovali jako „budoucího klasika“. Navíc si roadster vedl dobře na mnoha frontách v anketě čtenářů časopisu Sport Auto, kde každá ze tří variant získala ocenění „Sport Auto Award“.

Sportovnější než kdykoli předtím: M sportovní paket ve standardní výbavě, nový tvar BMW masky chladiče ve tvaru ledvinek.

Svalnaté proporce, neotřelá estetika v souladu se současným designovým jazykem BMW a řada individuálních detailů – design exteriéru BMW Z4 vystihuje moderní interpretaci klasického otevřeného sportovního vozu. Charakteristickými rysy jeho přední části jsou velké nasávací otvory, LED světlomety s vertikálně uspořádanými světelnými zdroji umístěnými u vnějších okrajů a dlouhá kapota. Nejnovější designové úpravy ještě více vyzdvihují šířku a celkově svalnatý výraz.

Významnou roli v tomto ohledu především hrají vnější prvky M sportovního paketu, který je nyní součástí standardní výbavy i čtyřválcových modelů. Patří mezi ně třídílné nasávací otvory v předním nárazníku, známé z ostatních M modelů, rozšířené boční prahy a zadní nárazník s výraznými prvky na obou stranách. Přepracovány byly krajní nasávací otvory, jež usměrňují proudící vzduch ke vzduchovým clonám a omezují turbulence okolo kol. Detailního vylepšení se dočkal i design BMW masky ve tvaru ledvinek, která je nyní vizuálně výraznější. Maska ve tvaru ledvinek má horizontální vnitřní strukturu, jež posiluje dojem široké přední části. Sportovní charakter BMW Z4 M40i vhodně doplňují prvky, jako jsou kryty vnějších zpětných zrcátek v barvě Cerium Grey a lichoběžníkové koncovky výfuku.

Sportovnímu pojetí exteriéru BMW Z4 napomáhají také čisté boční plochy zvýrazněné směrem vzad stoupajícími prolisy, velké vzduchové průduchy v blatnících za předními koly, spoiler integrovaný do víka zavazadlového prostoru, tenká zadní světla ve tvaru písmene L a nepřehlédnutelný difuzor v zadním nárazníku. Klasická plátěná střecha roadsteru je elektricky ovládaná a lze ji otevřít nebo zavřít stisknutím tlačítka během 10 sekund i za jízdy do rychlosti 50 km/h.

Exkluzivní 19" M kola z lehkých slitin, tři nové barvy karoserie.

Mezi novinky ve standardní výbavě patří 18" M kola z lehké slitiny Double-spoke. Tato dvoubarevná kola jsou obuta do kombinovaných pneumatik s rozměrem 225/45 R18 na přední a 255/40 R18 na zadní nápravě. Na přání jsou nyní zákazníkům nabízena 19" M kola z lehké slitiny určená výhradně pro BMW Z4. Jejich design s paprsky ve tvaru písmene V, černá matná povrchová úprava Jet Black a leštěné okraje dodávají roadsteru při pohledu z boku nezaměnitelný vzhled. Devatenáctipalcová M kola z lehké slitiny jsou obuta do pneumatik s rozměrem 255/35 ZR19 vpředu a 275/35 ZR19 vzadu.

Nabídka laků karoserie pro BMW Z4 byla pečlivě přepracována a doplněna o nové a výrazné barvy. Kromě metalických barev karoserie Thundernight (fialová), Portimao Blue (modrá) a Skyscraper Grey (šedá), které jsou pro roadster k dispozici vůbec poprvé, zahrnuje výběr také čtyři další varianty, pokrývající široké spektrum mezi bílou, černou, červenou a šedou – včetně třpytivě matné šedé barvy BMW Individual Frozen Grey. Látková plátěná střecha BMW Z4 bude i nadále nabízena v antracitově stříbrné jako alternativa ke standardní černé.

Novinkou na seznamu volitelné výbavy jsou zatmavené světlomety M Shadow Line, které lze objednat v kombinaci s volitelnými adaptivními LED světlomety. Tmavé vnitřní části světlometů pomáhají vtisknout přední části vozu více sportovnosti. Tvoří úhledně promyšlenou kompozici s leskle černými detaily karoserie patřícími do výbavy M Shadowline.

Klasický kokpit sportovního vozu s M specifickými prvky.

Design interiéru BMW Z4 se vyznačuje palubní deskou zaměřenou na řidiče, sportovními sedadly s integrovanými opěrkami hlavy, jednoduchými, vpřed směřujícími liniemi a minimálním počtem ozdobných ploch. BMW Z4 sDrive20i (kombinovaná spotřeba paliva: 7,4–6,9 l/100 km; kombinované emise CO2: 166–157 g/km v cyklu WLTP) je standardně vybaveno koženým čalouněním Vernasca, které lze zvolit v provedení černá, bílá Ivory, hnědá Cognac nebo červená Magma. BMW Z4 M40i a BMW Z4 sDrive30i (kombinovaná spotřeba paliva: 7,4–7,0 l/100 km; kombinované emise CO2: 167–159 g/km v cyklu WLTP) mají sedadla standardně čalouněná kombinací kůže a Alcantary s modrým kontrastním prošíváním a modrým lemováním. Interiér BMW Z4 sDrive30i doplňují M kožený volant, M sportovní sedadla, M pedály a M opěrka levé nohy řidiče, což jsou prvky dále zvyšující úroveň sportovní radosti z jízdy o další stupeň.

Vysokootáčkové motory, propracovaná technologie podvozku.

Okamžitý nástup výkonu, chuť po otáčkách, příkladná hospodárnost a kultivovanost, kterou je BMW proslulé – to jsou charakteristické vlastnosti tří zážehových motorů, jež jsou k dispozici pro nové BMW Z4. Čtyřválcový motor pohánějící BMW Z4 sDrive20i je standardně spojen se šestistupňovou manuální převodovkou. Základní model lze na přání objednat s osmistupňovou samočinnou převodovkou Steptronic Sport, která je standardní výbavou ostatních nabízených motorů. Převodovka Steptronic Sport je vybavena řadicími páčkami na volantu a funkcí Launch Control.

Výjimečné postavení BMW Z4 v oblasti použitých motorů nejlépe ztělesňuje vrcholný model, jehož řadový šestiválcový motor s technologiemi M TwinPower Turbo nemá konkurenci a vykazuje vynikající výkonové parametry. Jednotka o objemu 3 litry a výkonu 250 kW/340 k dosahuje maximálního točivého momentu 500 Nm a BMW Z4 M40i je díky ní schopné zrychlit z 0 na 100 km/h za 4,5 sekundy. I dva čtyřválcové motory, oba se zdvihovým objemem 2 litry a technologií BMW TwinPower Turbo, vynikají značným temperamentem. Motor v BMW Z4 sDrive30i dosahuje maximálního výkonu 190 kW/258 k a maximálního točivého momentu 400 Nm, což umožňuje zrychlení z 0 na 100 km/h za 5,4 sekundy. BMW Z4 sDrive20i s maximálním výkonem 145 kW/197 k a maximálním točivým momentem 320 Nm zrychlí z klidu na 100 km/h za 6,8 s (automatická převodovka: 6,6 s).

Spolu s kompaktními proporcemi, minimalizovanou hmotností, nízkým těžištěm a téměř dokonalým rozložením hmotnosti v poměru 50:50, mimořádně tuhou strukturou karoserie, propracovaným podvozkem a účinnou aerodynamikou poskytuje BMW Z4 ideální platformu pro sportovní jízdní vlastnosti, které řidiče nadchnou. Přesvědčivou kombinaci agility a jízdního komfortu zajišťuje technologie podvozku, jež kombinuje přední nápravu s dvojitými spodními rameny a svislými pružicími a tlumicími vzpěrami a zadní pětiprvkovou nápravu. Součástí standardní výbavy všech modelových variant je také variabilní sportovní řízení.

M sportovní podvozek, který je nově standardní výbavou BMW Z4 sDrive30i, zlepšuje jízdní dynamiku díky tužším tlumičům a tvrdším pružinám. BMW Z4 M40i je vybaveno Adaptivním M podvozkem s elektronicky řízenými tlumiči a stejně jako BMW Z4 sDrive30i také M sportovními brzdami s možností volby modře nebo červeně lakovaných třmenů. Vrcholný model je rovněž vybaven M sportovním diferenciálem s elektricky řízenou svorností, který je pro BMW Z4 sDrive30i k dispozici volitelně. 

Nejmodernější asistenční systémy, inteligentní konektivita.

BMW Z4 nabízí zákazníkům řadu nejmodernějších asistenčních systémů, které zvyšují úroveň komfortu i bezpečnosti. Standardní výbava zahrnuje varování před čelní srážkou s brzdnou funkcí, varování před opuštěním jízdního pruhu s aktivním návratem do jízdního pruhu a ukazatel rychlostních limitů s indikátorem zákazu předjíždění. Na seznamu volitelné výbavy jsou kromě jiného aktivní systém udržování rychlosti s funkcí Stop&Go, varování před změnou jízdního pruhu, systém prevence nárazu zezadu, varování před vozidly přijíždějícími vzadu ze strany, parkovací asistent a couvací kamera. K dispozici je také BMW Head-Up Displej, který promítá jízdní informace na čelní sklo.

BMW Live Cockpit Professional zajišťuje intuitivní ovládání a inteligentní konektivitu. Umožňuje vlastní přizpůsobení obsahu na dvojici přístrojů s úhlopříčkami 10,25 palce. Jeho součástí je navigační systém BMW Maps, multimediální systém s pevným diskem, BMW Intelligent Personal Assistant, funkce pro integraci chytrých telefonů, Wi-Fi hotspot a alarm.