Přehled elektrifikovaných modelů BMW Group

 

15 nejčastějších dotazů k plug-in hybridním a elektrickým vozům


Níže jsou uvedeny nejčastější dotazy našich klientů. V případě jakýchkoli dalších podnětů neváhejte kontaktovat naše prodejce, kteří taktéž, v případě Vašeho zájmu, naplánují individuální prezentaci a testovací jízdu s vybraným elektrickým nebo hybridním vozem BMW/MINI na pobočkách RENOCAR, a.s.

 

1. Jak funguje elektromobil, je méně výkonný než vozidlo s klasickým pohonem?

Ne. Elektromobil je poháněn elektrickým motorem, který je zásobován energií z lithium-iontových akumulátorů. Pokrokové řešení vlastního vývoje BMW přináší efektivní výkonovou charakteristiku. Tzn. síla motoru je k dispozici okamžitě a pružné zrychlení je díky tomu lepší než u většiny (i sportovních) vozidel. V běžném provozu je tedy elektromobil agilnější než vozidla s klasickým pohonem.

2. Má elektromobil automatickou převodovku?

Ne. Elektromobil nemá klasické převodové ústrojí, proto je jízda dokonce ještě plynulejší než s automatem, kde dochází k přechodům mezi jednotlivými stupni. Díky zpětné rekuperaci brzdné energie je při vyšlápnutí plynu zpomalování znatelnější (vozidlo si energii ukládá zpět), proto řidič elektromobilu využívá brzdový pedál minimálně. Jízda je tak ještě jednodušší než s jakýmkoli jiným vozem. Neváhejte využít testovací jízdy na pobočkách RENOCAR, a.s.

3. Co znamená plug-in hybrid?

Hybridem rozumíme „kombinaci“ více druhů pohonů, obvykle se jedná o elektrický a zážehový benzinový motor. Výhodou této kombinace je univerzálnost použití. Lze ujet desítky kilometrů na elektřinu při běžném městském použití, či kombinovat pohony na delší vzdálenosti bez omezení dojezdu. Plug-in pak znamená možnost „připojení“ a nabití vozu ze zásuvky, či dobíjecí stanice.

4. Má plug-in hybrid/elektromobil nízký dojezd?

Dle průzkumů bylo zjištěno, že většina tras řidičů se pohybuje do 100 km/den. Např. BMW i3 však zvládne i trojnásobek této vzdálenosti. Pro ještě vyšší porci kilometrů je pak k dispozici nejnovější SUV iX3, které dle nové metodiky reálného měření dosáhne až na 460 km. Plug-in hybrid pak znamená kombinaci pohonů, proto při krátkých jízdách lze využívat pouze elektřinu a při občasných delších jízdách jde o kombinaci. Spolu se specialistou elektrických vozidel společnosti RENOCAR, a.s. určitě naleznete to nejvhodnější řešení, neváhejte nás navštívit.

5. Co když během jízdy zůstanu bez energie?

Jedná se o velmi nepravděpodobnou situaci. Dojezd je totiž zobrazen přímo před řidičem, dále je řidič upozorňován desítky kilometrů dopředu. V současné chvíli nalezneme v ČR také cca 400 veřejných dobíjecích stanic, dostupné jsou také ve většině obchodních center. V případě, že vozidlu opravdu dojde energie, má klient RENOCAR, a.s. možnost 4x odtah/rok zdarma.

6. Jakým způsobem je možné vozidlo nabít?

Nejběžnějším způsobem je nabíjení elektromobilu (plug-in hybridu) z klasické zásuvky 230 V, ideálně v rámci výhodného nočního tarifu. Např. u vozidla BMW i3 trvá nabití 11 h. Je však nutné podotknout, že většina uživatelů nepřijede domů se zcela vybitým vozem, proto je doba nabití většinou kratší. Dále lze využít oblíbené nabíjení pomocí domácí rychlonabíjecí stanice BMW Wallbox - u i3 pak trvá nabití cca 3 h (při třífázovém zapojení stanice). Veřejné dobíjecí stanice umožňují podobnou rychlost nabití jako domácí wallbox, existují ale také tzv. Superchargery, které nabijí vozidlo do 30 min (0 – 80%). Většina plug-in hybridů neobsahuje rychlonabíjecí standard, zde trvá nabití vždy podobně, okolo 2,4 h.

7. Kde koupím Wallbox - domácí rychlonabíjecí stanici?

Wallbox rychlonabíjecí stanici je možné zakoupit na showroomech RENOCAR, a.s. Existují 3 typy, nejprodávanější typ BMW Wallbox stojí 27 000 Kč vč. DPH. Umožňuje výrazně zkrátit dobu nabití u elektromobilů, či pomůže komfortu obsluhy nabíjení. Wallbox Plus pak umožní autorizaci více uživatelů a je kompatibilní se Smart-Home-Systems. Wallbox Connect je pak možné integrovat i např. do domácího solárního systému. Obsahuje WLAN funkci. Všechny wallboxy jsou vodotěsné, lze je proto umístit i do venkovního prostředí.

8. Kde najdu mapu veřejných dobíjecích stanic?

Níže uvádíme 2 největší poskytovatele veřejného nabíjení. V případě zájmu může společnost RENOCAR, a.s. zřídit zákazníkovi před předáním vozu kartu Charge Now, která mu umožní stanice využívat.

Největším poskytovatelem sítě veřejných dobíjecích stanic je společnost ČEZ: http://www.elektromobilita.cz/cs/mapa-dobijecich-stanic.html

Dalším významný poskytovatelem je PRE: https://www.premobilita.cz/cs/nabijeni/

9. Jaká je životnost akumulátorů (baterií), záruka?

Vzhledem k absenci složitých velkých motorů, které obsahují válce, ventily, olejové náplně atd., je technologie elektromotorů velmi jednoduchá. Proto je jejich poruchovost minimální. Výrobce také poskytuje dlouhou záruku na akumulátory 160 000 km/8 let.

10. Můžu parkovat na modrých zónách v Praze bezplatně, potřebuji na dálnicích známku?

Se všemi čistě elektrickými vozy a plug-in hybridy BMW/Mini (mimo BMW 745e drive Long) můžete bezplatně parkovat na modrých zónách v Praze i Brně. Dálniční známka taktéž není třeba. Postačí pouze SPZ začínající „EL“, kterou Vám může prodejce RENOCAR, a.s. zřídit před předáním nového vozu.

11. Mohu ovládat vozidlo vzdáleně?

Ano, pomocí aplikace BMW Connected lze kontrolovat úroveň nabití, stav vozidla a jeho polohu. Důležitou komfortní součástí je pak možnost ovládat dálkově například topení/klimatizaci a připravit si tak vozidlo na jízdu, ideálně 15 minut předem, či využít nastavitelný časovač.

12. Jaké jsou reálné náklady na provoz hybridního a elektrického vozidla?

Uvádíme příklad hybridního BMW 330e s udávanou kombinovanou spotřebou benzinu (NEDC) 1,9l/100 km a 15,4 kWh/100 km elektřiny. Při ceně benzinu Natural 28 Kč/l a elektrické energie 4,82 Kč/kWh (cena ČEZ 2019 pro domácnosti) vycházejí náklady na jeden kilometr jen 1,3 Kč. Tyto náklady pro srovnání odpovídají spotřebě benzinu běžného vozu ve výši 4,3 l/100 km. Je třeba vzít také v úvahu dynamické parametry elektrického motoru s okamžitým točivým momentem v kombinaci s lehkým a silným benzinovým motorem. Plug-in hybridní BMW 330e tak vykazuje dynamiku šestiválcového modelu při spotřebě paliva vznětového BMW 216d. Náklady na provoz elektromobilu i3 jsou ještě nižší, vychází na 0,63 Kč/km.

13. Je pro mě vhodnější plug-in hybrid nebo elektromobil?

Odpověď záleží na denní porci kilometrů a využití vozidla. Doporučujeme kontaktovat prodejce RENOCAR, a.s., který s Vámi probere nejvhodnější variantu a představí Vám nejnovější modely BMW Group. Lze vybírat od malého elektrického MINI SE, přes plug in-hybridní sedan 330e až k velkému čistě elektrickému SUV iX3.

14. Jsou elektromobily a plug-in hybridy výrazně cenově dražší?

Při porovnání standardních prémiových a podobně výkonných modelů, např. elektrické Mini SE vs. Mini Cooper S, rozdíl činí cca 150 000 Kč. Při dané úrovni inovativní technologie, úspoře pohonných hmot, možnosti parkování zdarma na modrých zónách atd. by se mělo jednat o akceptovatelný rozdíl. Využijte možnosti kontaktovat specialistu elektrických a hybridních modelů společnosti RENOCAR, a.s. za účelem konfigurace na míru a také testovací jízdy, která je mimořádným zážitkem.

15. Jaké je budoucnost elektromobility u BMW?

V současné chvíli můžeme v RENOCAR, a.s. nabídnout komplexní portfolio plug-in hybridních a elektrických vozidel. Jedná se o menší vozy pro městskou mobilitu, sedany vyšších tříd i luxusní SUV, či praktická MPV. Jejich výčet naleznete níže. V příštím roce se těšíme na rozšíření čistě elektrických modelů o luxusní sedan i4. Pro další informace, či testovací jízdu nás neváhejte kontaktovat!

Přehled modelů – Výkon. Dojezd. Doba nabíjení. Cena. Délka vozu.

BMW i3

Čistě elektrický vůz BMW i3 ideální pro městskou mobilitu.

Výkon

125 kW (170 koní)

Zrychlení
0-100 km/h

7,3 s

EL dojezd:
(WLTP)

až 310 km

Nabíjení:
(0-80 %)

Zásuvka 230V: 10 h. Wallbox a veřejné dobíjecí stanice: 3 h. Superchargery: 42 min

Cena:

Od 1 049 100 Kč vč. DPH

Pozn.:

K dispozici také sportovní varianta i3S (rozšířené nápravy, snížený podvozek, designové změny, výkon +14 koní).

MINI SE

Čistě elektrický vůz s hravými geny značky Mini.

Výkon

135 kW (184 koní)

Zrychlení
0-100 km/h

7,3 s

EL dojezd:
(WLTP)

235 km

Nabíjení:
(0-80 %)

Zásuvka 230V: 8 h. Wallbox a veřejné dobíjecí stanice: 2,5 h. Superchargery: 35 min

Cena:

Od 886 600 Kč vč. DPH

MINI Countryman SE

Plug-in hybridní stylové SUV.

Výkon

165 kW (224 koní)

Zrychlení
0-100 km/h

6,8 s

EL dojezd:
(WLTP)

55 km

Nabíjení:
(0-80 %)

Zásuvka 230V: 4 h. Wallbox a veřejné dobíjecí stanice: 2,5 h. Superchargery: -

Cena:

Od 999 700 Kč vč. DPH

BMW 225xe Active Tourer

Plug-in hybridní praktické SUV.

Výkon

165 kW (224 koní)

Zrychlení
0-100 km/h

6,7 s

EL dojezd:
(WLTP)

57 km

Nabíjení:
(0-80 %)

Zásuvka 230V: 4 h. Wallbox a veřejné dobíjecí stanice: 2,4 h. Superchargery: -

Cena:

Od 960 700 Kč vč. DPH

BMW 330e

Plug-in hybridní sedan střední třídy.

Výkon

215 kW (292 koní)

Zrychlení
0-100 km/h

5,9 s

EL dojezd:
(WLTP)

66 km

Nabíjení:
(0-80 %)

Zásuvka 230V: 4 h. Wallbox a veřejné dobíjecí stanice: 2,4 h. Superchargery: -

Cena:

Od 1 218 000 Kč vč. DPH

Pozn.:

K dispozici také varianta xDrive a Touring.

BMW 530e

Plug-in hybridní sedan vyšší střední třídy.

Výkon

Čtyřválcový benzinový motor v kombinaci s elektromotorem, 215 kW (292 koní)

Zrychlení
0-100 km/h

6,1 s

EL dojezd:
(WLTP)

62 km

Nabíjení:
(0-80 %)

Zásuvka 230V: 4 h. Wallbox a veřejné dobíjecí stanice: 2,4 h.

Cena:

Od 1 491 100 Kč vč. DPH

Pozn.:

K dispozici také varianta xDrive.

BMW 745e sedan

Luxusní plug-in hybridnílimuzína.

Výkon

290 kW (394 koní)

Zrychlení
0-100 km/h

5,2 s

EL dojezd:
(WLTP)

58 km

Nabíjení:
(0-80 %)

Zásuvka 230V: 4 h. Wallbox a veřejné dobíjecí stanice: 2,4 h.

Cena:

Od 2 685 800 Kč vč. DPH

Pozn.:

K dispozici také varianta xDrive a prodloužená varianta Long.

BMW X1 25e / X2 25e

Kompaktní plug-in hybridní SUV.

Výkon

162 kW (220 koní)

Zrychlení
0-100 km/h

X1: 7,0 s
X2: 6,8 s

EL dojezd:
(WLTP)

57 km

Nabíjení:
(0-80 %)

Zásuvka 230V: 4 h. Wallbox a veřejné dobíjecí stanice: 2,2 h.

Cena:

X1: Od 1 140 100 Kč vč. DPH
X2: Od 1 179 100 Kč vč. DPH

BMW X3 30e

Středně velké plug-in hybridní SUV.

Výkon

215 kW (292 koní)

Zrychlení
0-100 km/h

6,1 s

EL dojezd:
(WLTP)

55 km

Nabíjení:
(0-80 %)

Zásuvka 230V: 4 h. Wallbox a veřejné dobíjecí stanice: 2,4 h.

Cena:

Od 1 537 900 Kč vč. DPH

BMW X5 45e

Velké plug-in hybridní SUV.

Výkon

290 kW (394 koní)

Zrychlení
0-100 km/h

 

EL dojezd:
(WLTP)

67 km

Nabíjení:
(0-80 %)

Zásuvka 230V: 9 h. Wallbox a veřejné dobíjecí stanice: 5 h.

Cena:

Od 2 028 000 Kč vč. DPH

BMW iX3

Revoluční čistě elektrické SUV.

Výkon

210 kW (286 koní)

Zrychlení
0-100 km/h

 

EL dojezd:
(WLTP)

460 km

Nabíjení:
(0-80 %)

Zásuvka 230V: 19,3 h. Wallbox a veřejné dobíjecí stanice: 7,5 h, Superchargery: 34 min.

Cena:

Od 2 028 000 Kč vč. DPH

 

 

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly stanoveny podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES ) č. 715/2007 ve znění platném v době schválení typu vozidla. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení platném pro Německo. Veškeré hodnoty jsou již založené na nové metodice WLTP
(Worldwide Harmonized Light Vehicles Test Procedure)